174
22 shares, 174 points

Во седиштето на марката пристигна еден од најстарите примероци на Silver Ghost, откако успешно го совлада релито долго 3.000 километри по Алпите.

Бесценетиот дел од историјата на Rolls-Royce со стартен број 1 на релито успешно ги совлада предизвиците на релито возејќи по рутата која што е тешка и за денешните автомобили, вклучувајќи го меѓу другото и совладувањето на планинските превои Стелвио и Љубељ, на Италијанските Апли, односно на Караванките. По овој историски успех, автомобилот ќе биде изложен во фоајето на седиштето на Rolls-Royce во Гудвуд, во Западен Сасекс.

rr silver dawn 1

Silver Dawn е произведен во 1908 година, сé уште ја има истата регистерска табличка и шасијата, моторот, менувачот и предната и задната оска се во оригинална состојба. Сите главни компоненти се произведени во 1908 година, па дури и клиповите на моторот не се сменети.

Аплското рели одбележа важен момент од историјата на британската марка. Пред сто години, колона од четири Rolls-Royce Silver Ghost стартуваа на Релито по Австриските Апли, како една од најтешките трки во издржливост во тоа време. Совладувајќи 3.000 километри во исклучително тешки услови, овој подвиг ги постави темелите на имиџот на Rolls-Royce како производител на неуништливи и совршени автомобили, кој важи до денес.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

174
22 shares, 174 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743