112
16 shares, 112 points

Со буџет од десетина илјади евра може да се исполнат и некои автомобилски соништа. Може да се купи и Bugatti Chiron, но со тоа ограничување што автомобилот никогаш нема да биде во возна состојба и ќе служи како украс за в дневна соба. Оваа минијатура од најавтомобилот на денешницата сепак заслужува почит. Цената од 10.000 евра не е без причина.

Bugatti Chiron е официјално најскапиот автомобил во светот, ако се исклучат оние неколку работилници чијашто продукција може да се наброи на прсти. Најмалку 2,4 милиони евра, а најчесто двојно повеќе, зависно од тоа до каде досега имагинацијата на нарачателот. Но, цените за овој хиперавтомобил остануваат на астрономски висини дури и кога се работи за негова минијатурна копија. Оваа играчка што е прескапа и премногу фина да биде играчка, чини околу 10.000 евра и нејзината големина изнесува една осмина од оригиналниот Chiron.

Производителот на Mini-Chiron е специјализиран за изработка на копии од луксузни и ексклузивни модели. Британската фирма Amalgam Collection ја има изработено својата верзија на Chiron користејќи ги официјалните компјутерски податоци од Bugatti. Соодветно на тоа, јасно е дека во автомобилчето не се користи евтина пластика, ниту каква било импровизација. Купувачот дури може да ја избира и изведбата на одредени детали, исто како кај оригиналниот Chiron.

Примерок од ексклузивниот мини-примерок од Chiron беше изложен и при отворањето на новиот салон на Bugatti во Лондон. „Полесна“ верзија во големина 1:12 може да се купи за околу 1.500 евра. Чекање на испораката е вклучено во цената.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Amalgam Collection Bugatti Chiron 1:8

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

112
16 shares, 112 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format