Download WordPress Themes, Happy Birthday Wishes
Производи

10.000 евра за играчка од Bugatti Chiron

Со буџет од десетина илјади евра може да се исполнат и некои автомобилски соништа. Може да се купи и Bugatti Chiron, но со тоа ограничување што автомобилот никогаш нема да биде во возна состојба и ќе служи како украс за в дневна соба. Оваа минијатура од најавтомобилот на денешницата сепак заслужува почит. Цената од 10.000 евра не е без причина.

Bugatti Chiron е официјално најскапиот автомобил во светот, ако се исклучат оние неколку работилници чијашто продукција може да се наброи на прсти. Најмалку 2,4 милиони евра, а најчесто двојно повеќе, зависно од тоа до каде досега имагинацијата на нарачателот. Но, цените за овој хиперавтомобил остануваат на астрономски висини дури и кога се работи за негова минијатурна копија. Оваа играчка што е прескапа и премногу фина да биде играчка, чини околу 10.000 евра и нејзината големина изнесува една осмина од оригиналниот Chiron.

Производителот на Mini-Chiron е специјализиран за изработка на копии од луксузни и ексклузивни модели. Британската фирма Amalgam Collection ја има изработено својата верзија на Chiron користејќи ги официјалните компјутерски податоци од Bugatti. Соодветно на тоа, јасно е дека во автомобилчето не се користи евтина пластика, ниту каква било импровизација. Купувачот дури може да ја избира и изведбата на одредени детали, исто како кај оригиналниот Chiron.

Примерок од ексклузивниот мини-примерок од Chiron беше изложен и при отворањето на новиот салон на Bugatti во Лондон. „Полесна“ верзија во големина 1:12 може да се купи за околу 1.500 евра. Чекање на испораката е вклучено во цената.

Amalgam Collection Bugatti Chiron 1:8

Flickr Album Gallery Powered By: Weblizar
Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3730