159
21 shares, 159 points

Maserati секогаш се забележува, а тоа од неодамна важи и на еден од најголемите аеродроми во Европа. Во Франкфурт е поставен гигантски банердолг 200 и висок 3 метри.

Во следните три месеци, патниците што пристапуваат на терминалот 1 на аеродромот во Франкфурт сигурно нема да ја пропуштат огромната реклама за новиот модел на Maserati, која што се протега 200 метри во должина и висока е најмалку 3 метри. Германскиот аеродром не е избран случајно за оваа впечатлива рекламна акција на италијанската марка, како една од најважните клучки во авио сообраќајот на глобално ниво.

Марката-сестра на Ferrari е во освојување на пазарот. Воведувањето на моделот од вишата средна класа Ghibli ја збогати моделската понудата на Италијанците, но што е уште поважно, марката се обраќа на нов круг на купувачи на коишто марката со тризабецот на Нептун досега им беше недостапна. Импресивниот маркетиншки настап е тоа што ќе ги привлече токму новите купувачи во Maserati. Во минатото зимо, италијанската марка го привлече вниманието на медиумите кога во рамките на финалето во „Супербоул“ го пушти првиот телевизиски спот во својата стогодишна историја – наградите не изостанаа, исто како и одговорот од пазарот.

Спортската лимузина Maserati Ghibli го отелотворува генетскиот код на марката, со впечатлив квалитет и напредна техника. Дизел мотор, бензинци V6 со твин-турбо натполнење и интелигентен погон на сите тркала Q4 ја заокружуваат понудата на моделот и го прават конкурентен во премиум сегментот. Строгата контрола на квалитетот во новата фабрика во Груљаско и цените што стартуваат од околу 65.000 евра се дополнителни два фактора што доведоа до огромниот раст во продажбата на Maserati.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743