124
21 shares, 124 points

Министерството за животна средина на Јужна Кореја бара на BMW, Daimler и Porsche да им се изрече парична казна во висина од преку 50 милиони евра поради мамење со емисијата на штетни материи.

Најголемиот дел од казната во висина од вкупно 54 милиони евра паѓа на товар на BMW, кој треба да плати 47 милиони евра. Министерството за животна средина го товари BMW дека во протоколите за тестирање на емисијата на штетни материи навел погрешни податоци за повеќе од 80.000 автомобили. Станува збор за 28 модели на BMW коишто се продадени во азиската земја меѓу 2012 и 2015 година.

Преправките во издувниот систем на возилата не биле пријавени пред продажбата во Јужна Кореја

Покрај тоа, германските производители не ги евидентирале промените што биле извршени во пречистувањето на издувните гасови, пред продажбата на возилата. Во периодот меѓу 2013 и 2016 година, BMW увезол околу 8.000 возила со недозволени компоненти за контрола на издувните гасови. Седум моделски изведби се веќе повлечени од понудата на BMW на јужнокорејскиот пазар.

Конкурентот Daimler е казнет со 2,2 милиони евра за 21 модел и околу осум илјади продадени возила со недозволени компоненти за контрола на издувните гасови. Porsche се товари за прекршување на правилата кај 787 продадени автомобили и мора да плати казна во висина од околу 6 милиони евра.

Од увозните марки, Mercedes во првите девет месеци од годинава има продадено околу 55.000 возила на јужнокорејскиот пазар, повеќе од BMW со 42.000 возила и од Lexus, кој е трета најпродавана марка со околу 10.000 возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

124
21 shares, 124 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format