153
20 shares, 153 points

Дизајнот на моделите на BMW во иднина ќе биде во надлежност на човекот што го создаде изгледот на Bugatti Veyron и на последната генерација модели на Škoda. Јозеф Кабан доаѓа на местото на Карим Хабиб, кој ги дизајнираше возилата на BMW од 2012 година наваму.

Нова прераспределба на дизајнерските позиции во BMW откако тројца важни дизајнери го напуштија баварскиот производител на автомобили. Со дизајнот на сите марки во групацијата и натаму раководи Адријан ван Хојдонк. На местото главен дизајнер за идните модели од матичната марка BMW пристига едно од најистакнатите имиња на дизајнерската сцена, Јозеф Кабан, долгогодишен и секако успешен креатор на новиот стил на Škoda. Првиот Словак што има дипломирано на престижниот Кралски колеџ за уметност во Лондон преоѓа во премиум марката BMW во време кога стартува со производство неговата последна креација, фејслифтот на Škoda Octavia.

Изгледот на возилата од подмарките BMW i и BMW M отсега ќе биде задача на Домагој Дукец, кој работи за групацијата од 2010 година и последно го има создадено дизајнот на подмарката за електрични возила BMW i.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743