176
23 shares, 176 points

Статистиките што пристигаат од педантните Германци секогаш се импресивни, а тоа важи и за следниов податок. Лани, јавниот превоз во Германија остварил приход од 17,5 милијарди евра. За ориентација, тоа е шестпати повеќе отколку ланскиот буџет на Македонија.

Приходот остварен од јавен превоз на лица, вклучувајќи ги железницата, трамваите и автобусите во Германија, лани достигнал рекордни 17,5 милијарди евра. Според првичните резултати што ги објавува Сојузната служба за статистика, тоа претставува зголемување од 2,3 проценти во споредба со претходната година.

Јавните претпријатија за превоз на лица оствариле приход од 15 милијарди евра, претпријатијата во мешовита сопственост 0,63 милијарда евра, додека приватните претпријатија 1,87 милијарда евра.

Со 3,38 милијарди евра (+1,4%), приходот од превоз на ученици, студенти и останати образовни групи, учествува со точно една петина во вкупниот приход од јавен превоз.

Јавниот превоз во Германија за пет години „пораснал“ за близу 10 проценти

Во споредба со 2011 година, приходот од јавниот превоз во Германија за пет години се зголемил за 9,4 проценти или за 1,5 милијарда евра.

Во 2016 година, од секој од 11,4-те милијарди патници (+1,6%) во јавниот превоз во Германија е остварен приход од просечно 1,53 евро. Приходот по еден километар превоз по лице изнесува во просек 16 центи.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

176
23 shares, 176 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743