169
22 shares, 169 points

Разгневен од критиките на дел од акционерите, шефот на Tesla им препорача дека е подобро да си купат акции во Ford. Инвеститорите сакаат да го ограничат влијанието на Маск и да постават два независни члена во управниот совет на компанијата.

Крајно необично е кога шеф на производител на автомобили ќе препорача купување на возила или акции кај конкурентските компании. Илон Маск, првиот човек во калифорнискиот електро-специјалист Tesla, преку твитер им порача на дел од акционерите во компанијата да си купат акции во Ford. Повод за тоа е критиката од група влијателни акционери во Tesla, коишто сакаат да го ограничат влијанието на Маск. Тие бараат во управниот совет да се постават два независни члена, коишто нема да се професионално или персонално поврзани со Маск. Овие два члена ќе се избираат одново секоја година. Независниот управен совет ќе има улога да воспоставува баланс со шефот на компанијата. Во инвеститорската група меѓу останатите спаѓаат пензионерските фондови на градот Њујорк, на калифорниските учители и на сојузната држава Конектикат.

Во управниот совет на Tesla моментно членуваат Кимбал Маск, брат на Илон, како и Бред Бас, финансиски шеф на производителот на соларни инсталации Solar City, којшто лани беше преземен од Tesla. Инвеститорите сметаат дека пет од седумте членови во советот имаат тесни врски со Маск. Компанијата Ford е под контрола на семејството Форд, и тоа е можно, затоа што таму постојат два вида акции.

Маск објави на твитер дека Tesla наскоро ќе го исполни ветувањето и ќе назначи повеќе независни членови во гремиумот, а воедно нагласи дека чекорот не следува како реакција од критиките. Пред десетина денови Tesla се најде на насловните страници откако берзанската вредност на претпријатието извесно време ја надмина вредноста на General Motors, како највредна автомобилска компанија во САД. Кон крајот на годинава се очекува стартот на продажбата на новиот Model 3, којшто со цената од 35.000 долари ќе предизвика масовен бран на електричните автомобили.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

169
22 shares, 169 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813