178
23 shares, 178 points

Стандардно генијалните Британци пронајдоа начин да ја зголемат заработувачката на своите хотели во време кога се појавуваат нови можности за патување и алтернативни сместувања како Airbnb. Хотелите ги изнајмуваат слободните места за паркирање и од тоа месечно заработуваат и по 3.000 фунти.

Стотици хотели во Велика Британија постигнуваат дополнителна заработувачка од изнајмување на слободни места за паркирање. Хотелиерите годинава ќе заработат над 850.000 фунти, понудувајќи слободен паркинг преку интернет страницата yourparkingspace.co.uk.

Меѓу 250-те хотели што ги користат своите паркиралишта за изнајмување преку оваа интернет страница се и големи имиња како Novotel или Holiday Inn, со некои хотели што месечно заработуваат и над 3.000 фунти.

Зголемената разновидност од можности за патување и алтернативните сместувања, како Airbnb, доведе до ситуација во којашто традиционалните хотели мораат да применуваат нови стратегии за зголемување на заработувачката и намалување на трошоците, а изнајмувањето на слободните места за паркирање се покажа одлично во тој поглед.

Најпривлечни секако се хотелите што се наоѓаат блиску до градскиот центар, кадешто има голем број туристички атракции и соодветно е голема побарувачката за паркинг.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

178
23 shares, 178 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format