117
16 shares, 117 points

Mazda очигледно не се задоволува со пофалбите што ги доби за моторите Skyactiv и системот iEloop, па веќе подготвува и верзија на Mazda3 со хибриден погон за салонот во Токио.

На крајот на ноември Mazda ќе ја прикаже хибридната верзија на моделот од компактната класа на салонот во Токио. Официјалните информации од службата за печат уште отсуствуваат, но на интернет Mazda се појави фотографија од која што јасно се заклучува дека погонот Skyactiv-Hibrid сепак ќе се најде во Mazda3.

Според бројките што се гледаат на фотографијата, Mazda3 ќе има дволитарски бензинец од генерацијата Skyactiv со моќност од 99 КС и вртежен момент од 142 Nm при 4000 вртежи, во комбинација со електромотор од 82 КС и 207 њутнметри. Просечната потрошувачка според фабрика ќе изнесува 3,25 литри на сто километри. Не е познато дали моделот ќе поседува и можност за надворешно полнење на батериите, по пример на Prius Plug-In Hybrid.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

117
16 shares, 117 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813