136
18 shares, 136 points

Хајнц Јакоб Нојсер, прв човек за техниката во Фолксваген потврди дека концептниот автомобил Голф Р400ќе влезе во серија. Неговиот мотор ќе се користи и за други модели во коцнернот.

Од концернот Фолксваген пристигна официјална потврда дека „хардкор-голфот“ со 400 КС наскоро ќе почне да се произведува во серија. Потрдата доаѓа од шефот на техничкото одделение на концернот, Хајнц Јакоб Нојсер. Според првиот техничар на германскиот гигант, четирицилинарскиот мотор од Р400 ќе претрпи само незначителни преправки, а според други извори, моторот ќе се вградува и во другите модели на концернот, на пример во Ауди РС3.

Во Фолксваген Голф Р400 работи дволитарскиот мотор што во неколку различни степени на моќност се користи во ГТИ и во Голф Р. Четирицилиндарецот постигнува 400 КС и вртежен момент од 450 њутнметри. Со оваа моќност, Голф се катапултира до темпо 100 за 3,9 секунди и продолжува додека не се вклучи граничникот на 280 километри на час.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

136
18 shares, 136 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format