149
20 shares, 149 points

Студијата на Hyundai на салонот во Франкфурт се појавува премиерно во Европа и го најавува изгледот на идната генерација на модели од повисоките класи на корејскиот производител.

Динамичното купе Vision G го прикажува дизајнерскиот говор што Hyundai ќе го користи за своите идни модели од повисоките класи, односно за наследниците на лумузинската и на купе изведбата во моделската серија Genesis, како и на можната купе-изведба покрај врвната лимузина Equus. Преку студијата на купето се најавуваат и напредните можности за поврзување со преносни уреди во иднина, како и нов концепт на ракување во кокпитот.

Впечатливиот дизајн со доминантна долга хауба и гордо исправена маска е резултат од соработката на сите дизајнерски центри на Hyundai низ светот и оттука може да се очекува дека марката во иднина ќе користи единствен дизајн за своите модели на глобално ниво, по пример на повеќето водечки производители. Главниот печат во кокпитот остава долгиот и заоблен дисплеј на допир во замена за класичната инструмент-табла, кој внесува елеганција во смирениот и врвно изработен ентериер.

Иновација во ракувањето претставува и „далечинското тркало“, односно полето во средишната конзола што реагира на допир и прима команди преку гестикулација. Идејата на дизајнерите за ентериер е сите физички прекинувачи во арматурната табла да се заменат со сензори или камери, оставајќи ги истите само на воланот. Под хаубата работи трипати одликуваниот мотор V8 со зафатнина од 5,0 литри и моќност од 430 КС.

Нови бензинци со турбонатполнење и моќност меѓу 100 и 140 КС

Покрај оваа студија се наоѓаат двата нови бензинци со турбонаполнење и директно впрскување. Моторите со три цилиндри имаат работна зафатнина од 1,0 литар и ослободуваат моќност од 100, односно 120 КС. Првото вградување на 1.0 T-GDI ќе биде во моделската серија i20, вклучувајќи ја и верзијата на моделот во стил на кросовер i20 Active. Заедно со овој мотор е претставен и новиот 1.4 T-GDI со турбонатполнење и моќност од 140 КС. Моторите се развиени во тесна соработка со европскиот технички центар на Hyundai и комбинираат примерна моќност со спортски перформанси и ниска потрошувачка на гориво.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
20 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813