182
36 shares, 182 points

Следбениците на Mercedes на социјалните мрежи деновиве гледаат спектакуларни сцени. Двајца креативци возат низ фински национален парк, главниот мотив честопати е Mercedes G-Class

Теренски автомобил кој и самиот е приказна, двајца креативци и празен пат низ финската дивина. Mercedes, заедно со финскиот фотограф Конста Пунка и италијанскиот режисер Оливер Астролого, започна спектакуларна „Content Creation Tour“ во скандинавската природа. Пунка и Астролого единаесет денови ќе возат низ националниот парк Оуланка, на северот на Финска.

Цел на кампањата #explorewildtaiga е на љубителите на природата и на ентузијастите на G-Class да им се прикаже финската тајга, преку фотографии од едно несекојдневно теренско возење. Првите Vlogs се пуштени на 8-ми октомври, а месенџер-ботот стартуваше вчера, преку Facebook Messenger:

http://mb4.me/MBJourneys

Преку новиот месенџер-бот „MBJourneys“, следбениците на Мercedes можат во секој ден од онлајн-турата сами да решаваат како понатаму ќе се одвива приказната за нив, односно дали сакаат во одреден ден да стават повеќе нагласок на следење на возилото, на природата, на животните или на работењето на двајцата креативци. Според Натанаел Сиџанта од маркетингот во Штутгарт, „исто е како да патувате со најдобриот пријател во G-Class.“ Целата приказна ќе ја сочинуваат 85 индивидуални содржини во форма на слики или видеа,

Филмски сцени за турата може да се погледнат на каналот на Mercedes на YouTube:

Во единаесетте денови, Пунка и Астролого ќе извозат 2.600 километри, од Хелсинки до Поларниот круг – во вечните денови на арктичкото лето. Фотографиите на Пунка ги следат има над еден милион лица на инстаграм. Повеќе информации за неговата работа може да се најдат на www.konstapunkka.com. Оливер Астролого е еден од најбараните видеопродуценти за социјалните мрежи. Неговата интернет страница: www.oliverastrologo.com

Неколку од продуцираните филмови и содржини на G-Class Taiga Tour
Vlog 1:
Vlog 2:

Интервју со Пунка: „Брутална истрајност“

[FAG id=35504]


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

182
36 shares, 182 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format