184
24 shares, 184 points

Можеби не е убава како палма среде асфалтна џунгла, но е барем корисна и не толку скапа. Бандера на иднината служи како полнач за електрични возила, за пристап на интернет и јавува кога околните канти за отпад се преполнети.

Најдобро изградена мрежа во секој град е мрежата за улично осветлување. Обично. Panasonic развива бандера на иднината, преку којашто електричните возила ќе можат да ја освежат батеријата, минувачите да добиваат пристап на интернет, а комуналните служби да се алармираат кога сензорите ќе регистрираат преполн контејнер за отпад.

Јапонскиот гигант планира да ја искористи развиеноста (обично) на мрежата за улично осветлување и да ги претвори уличните бандери во мултиталенти. Во нив ќе се вградуваат и камери за надгледување, предаватели за мобилната мрежа, сензори што на возачите ќе им јавуваат слободен простор за паркирање. Има и сензори што ќе им дојавуваат на комуналните служби кога се преполнети околните контејнери за отпад. Бандерата на иднината на Panasonic се води како проект Shuffle.

Улична бандера на иднината способна за мултифункционалност

Главниот уличен непријател на моторџиите и пијаниците е совршен за новите функции во иднината. Бандерите ја имаат неопходната висина, распоредени се на рамномерно растојание и постојат насекаде. Опремени со штедливи и трајни светлечки диоди, бандерите ќе го понудат вишокот електрична енергија за возачите да ги полнат батериите, но и останатите функции ќе добиваат струјно напојување.

Технологијата којашто ќе им даде нова смисла на уличните бандери се нарекува HD-PLC и истата овозможува пренесување дигитални информации преку каблите за струја. Оваа технологија на Panasonic може да се користи за постоечките бандери да се „апдејтираат“, без потреба од поставување нови. Концептот е замислен како отворена платформа и овозможува интеграција на производи и услуги на дополнителни компании.

Единствената функција што отсуствува кај бандерата на иднината е чешма. „Отворање“ бандера некако звучи несоодветно за пред локални избори.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

184
24 shares, 184 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

One Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format