152
24 shares, 152 points

Турскиот претседател Ердоган сака неговата земја повторно да има автомобил „Made in Turkey“. Производството би започнало веќе за три години. Големи се шансите дека плановите на Турција нема да останат само на желби.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека Турција во 2021 година повторно ќе има автомобил од сопствен развој и производство. Пет фирми ќе се здружат во производството на турскиот автомобил: Групата Анадолу, турско-катарската компанија БМЦ, холдингот Кирача, групата Туркчел и холдингот Зорлу.

Турција во 1960-те години ја имаше марката Anadol, којашто се базираше врз соработката со Ford. Возилата беа конструирани и произведувани во земјата, Ford ги испорачуваше моторите. Целата гама опфаќаше вкупно седум модели, вклучувајќи и спортско купе. Производството беше прекинато во 1990-те години.

Турција ги извезуваше моделите на Tofas на повеќе пазари во регионот

Нам ни е повеќе познат Tofas Murat, автомобил што започна да се произведува во 1971 година, под лиценца на Fiat 124. Подоцна се појавија и неколку каросериски изведби врз база на Fiat 131, коишто се нудеа под најразлични имиња. Денес во фабриките на Tofas се произведуваат автомобили на Fiat, но повеќе не го носат името Tofas.

Турската автомобилска индустрија моментно произведува најмногу за американските и европските марки. Но, постојат одлични услови за Турција повторно да започне со производство на сопствени автомобили. Во земјата постојат голем број добавувачи, коишто испорачуваат сé поголем број готови модули во завршната монтажа на возилата. Тоа значително го поедноставува конструирањето и производството на возилата, нема потреба ниту од располагање со најнапредни технологии или долгогодишно искуство. Автомобилот „Made in Turkey“ треба практично само да се состави.

Најдобриот пример за тоа доаѓа од Калифорнија. Специјалистот за електрични возила Tesla им го препушти комплетниот развој на добавувачите, вклучувајќи ги и клучните дисциплини, како што е развој на подвозје или завршна изведба на кабината.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
24 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743