150
20 shares, 150 points

Фрлањето сол врз патиштата може да стане непотребно. Турски научници развија нов вид на асфалт што спречува на неговата површина да се создава мраз. Заштитата трае повеќе години.

Зимо без зимска служба за фрлање сол по патот? Тоа е незамисливо. Натриум хлоридот ги растопува снегот и мразот, го спречува замрзнувањето на патиштата и неизоставен е заради безбедноста во возење во студеното годишно време. Може да се случи за една ноќ да бидат фрлени стотици тони сол само по улиците на македонската престолнина.

Но, солта не останува долго на патот. Неопходно е постојано да се фрла нова сол, заради задржување на нејзиното дејство. Проблемот е во тоа што големите количини мраз не се штетни само за возилата, туку и за животната средина. За овие проблеми да се надминат, турски научници развија нова метода за одмрзнување на патиштата, со која што фрлањето сол станува непотребно. Експертите на Универзитетот Коч во Истанбул развија специјална асфалтна мешавина во којашто има додадено сол и на тој начин патот сам се одмрзнува.

Калиум формиат во асфалтот место натриум хлорид врз патот

Во специјалниот асфалт се користи калиум формиат, чие што влијание врз животната средина е далеку помалку штетно во споредба со средствата за одмрзнување кои содржат кујнска сол. Калиум формиатот се меша со специјалниот полимер стирен-бутадиен-стирен и се додава во битуменот, како главна состојка во асфалтот. Оваа мешавина се одликува со иста стабилност како обичниот битумен, но придонесува за значително забавување на создавањето мраз врз патот.

asfalt turcija 1

Материјалот се нанесува рамномерно врз целиот асфалтен слој. Средството против замрзнување се ослободува постепено и го задржува дејството дури и откако од сообраќајот ќе се симне површинскиот слој од патот. Според научниците, „самоодмрзнувачкото“ дејство се задржува повеќе години.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

150
20 shares, 150 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743