132
18 shares, 132 points

Само во текот на минатата година „Светот на BMW“ го посетиле 2,93 милиони вљубеници во сино-белата марка. Центарот отворен во 2007 година стана најпосетувана знаменитост во Баварија.

Со 2,93 милиони посетители, атракцијата во седиштето на марката BMW во Минхен лани привлече за 20 проценти повеќе посетители отколку во 2012 година. Речиси половина од посетите се реализирани од странски туристи, кои доаѓаат од целиот свет. Најмногу туристи пристигнуваат од САД, Русија и Азија, но и соседите од Австрија и Италија се редовни гости. Околу 40 проценти го посетите „Светот на BMW“ повеќе од еднаш. Од отворањето во 2007 година се регистрирани дури 14 милиони посети.

Сто илјади купувачи го презеле возилото директно во BMW Welt

Купувачите пристигнуваат од целиот свет да го преземат своето возило директно од центарот на марката. Во минатата година околу 21.500 возачи го имале тоа задоволство, од кои десет проценти се од САД. Во минатиот јули центарот го поздрави стоилјадитиот купувач, а во меѓувреме започна и испораката на електричниот BMW i3.
Постојано се организираат настани посветени на марката, но се одржуваат и фестивали, како и концерти на светски ѕвезди. Џез фестивалот има веќе петгодишна традиција, а познатиот норвешки автор Јо Несбо лани го промовираше последниот роман во рамките на Минхенскиот крими фестивал.

Ресторанот „Есцимер“ доби ѕвезда од Michelin

Во пролетта беше отворен ресторанот „Есцимер“, за пред крајот на годината шефот Боби Бројер да освои ѕвезда од Michelin и 18 бодови од Gault&Millau. Реномираниот ресторански водич го пофали „Есцимер“ како „најнов и најспектакуларен гурмански ресторан“ во Минхен, а Боби Бројер го гледа како „посреќување на локалната гурманска заедница“. Со 14 бодови во истиот водич е оценет и вториот ресторан во комплексот, „Баварија“.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

132
18 shares, 132 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813