140
19 shares, 140 points

Новиот сопственик на автомобилот на Џејмс Бонд од филмот „Спектар“, за сума од три милиони евра сега може и навистина да се чувствува како најславниот таен агент во светот. Но, овој сопственик сепак останува во тајност.

Најславниот таен агент во светот веќе со децении е верен на марката Aston Martin кога станува збор за изборот на службен автомобил. Спектакуларниот DB10 од последниот бондовски филм „Спектар“ се најде на наддавање и достигна цена од 3,1 милиони евра. Сосема очекувано, во познатата аукциска куќа Кристис во Лондон се одвивала вистинска борба меѓу претендентите за агентскиот автомобил. Идентитетот на новиот сопственик сепак останува во тајност. Средствата од наддавањето ќе бидат доделени на организацијата „Лекари без граници“.

Филмскиот автомобил е „речиси“ уникат. Aston Martin изработи вкупно десет примероци од моделот што специјално беше развиен за филмските сцени. Осум примероци од серијата се „потрошија“ за снимањето на сцените со бркотниците во филмот, а само два примерока беа поштедени и се користеа во рекламни цели. Еден од овие два примерока е тој што сега се продаде за над три милиони евра. Другиот примерок не е во план да биде понуден на продажба.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743