122
17 shares, 122 points

Благородната британска марка ќе го претстави освеженото издание на својот знаменосец Mulsanne во Женева. Покрај него ќе се најде верзија со продолжено меѓуоскино растојание и спортска верзија за сопственици што повеќе го сакаат местото зад воланот.

Луксузната марка на концернот Volkswagen го поддотера звојот знаменосец Mulsanne. Има и уште еден новитет во понудата. На салонот во Женева во почетокот на следниот месец, Bentley ќе го прикаже новиот Mulsanne во три варијанти. Покрај стандардната изведба, на штандот на Bentley ќе се најде и спортскиот модел Mulsanne Speed, а за првпат и верзија со продолжено меѓуоскино растојание и со вообичаено неинспиративна моделска ознака – Mulsanne Extended Wheelbase. Ако досега некому му недостигаше простор на задната клупа на луксузниот крстосувач, сега ќе има на располагање дополнителни 25 сантиметри во оваа варијанта. Сите три моделски изведби ќе стартуваат со испорака налето.

bentley mulsanne newФејслифтот на Mulsanne меѓу другото опфаќа за осум сантиметри проширена маска, нов дизајн на светлата со диодна техника и заден браник што повеќе е извлечен надолу. Промените во формата на хаубата, крилата и браниците ќе ги препознаат само тие што почесто доаѓале во средба со луксузниот крстосувач.

Покрај новите седишта, облоги на вратите и потпирачи за рака, во внатрешноста следуваат уште неколку нови системи за асистенција и мултимедиски системи, вклучувајќи и дисплеј на допир, на што традиционалистите на марката досега упорно се спротивставуваа – но, местото зад воланот сепак е место за шоферот, со исклучок кај верзијата Speed, којашто Bentley им ја посветува токму на сопствениците што сакаат сами да седнат зад воланот.

Во моторот на класичната изведба не се менува ништо, под хаубата и натаму работи познатиот V8 од 6,75 литри со 512 КС. Забрзувањето до сто изнесува 5,1 секунди, а крајното темпо е 296 km/h.

Затоа, пак, спортската верзија Mulsanne Speed настапува со 537 КС, со што спринтот се подобрува на 4,8 секунди, а крајната брзина се искачува на 305 km/h.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

122
17 shares, 122 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743