Пазар

Топ 10: Најпродаваните суперавтомобили во Европа

Volkswagen Golf е најпродаван автомобил во Европа, Ford Focus е најпродаван во светот. Тоа се автомобилите што ги купува народот. Но, како купуваат супербогатите?

Враќањето на довербата на купувачите по завршувањето на долгата рецесија и воведувањето на новите моделски генерации во класата на автомобили над 100.000 евра најавуваат прекинување на трендот на опаѓање на продажбата во овој пазарен сегмент. Според аналитичарите, продажбата на овие возила во Европа до 2017 година ќе се зголеми на 21.000 возила, наспроти 13.000 возила во минатата година. Веќе во следната година се очекува сегментот да се врати во позитива.

Во галеријата ви ги прикажуваме десетте најпродавани суперспортски модели во Европа во првото полугодие од 2014 година:

Има неколку интересни предвидувања. Според пазарните аналитичари, хибридниот BMW i8 ќе стане најпродаван суперспортски автомобил во следната година, со 1.700 продадени примероци. В година доаѓаат и најевтиниот модел на McLaren, со развоен код P13 и со цена од 160.000 евра, како и новите генерации на Audi R8 и Ferrari 458 M. Предвидувањата се дека во 2016 година Ferrari ќе продаде 1.500 примероци од 458 M, додека Audi ќе го предводи сегментот со 2.400 примероци од новиот R8.

Многу се очекува и од новите модели на Aston Martin, марката што моментно има дури 3 модели меѓу најпродаваните десет во сегментот. Поттикот за Британците доаѓа од новата соработка со AMG-Mercedes, чиишто мотори V8 ќе се вградуваат во новиот Vantage. Со тоа, продажбата на овој модел ќе се зголеми на 1.500 примероци во 2016 година. Суперлуксузните марки во следните години ќе ги претстават и своите теренски модели. Lamborghini, Bentley, Maserati, па дури и Rolls-Royce за две до три години ќе имаат модел во трендот што ги освои и најскапиот сегмент. За очекување е дека местото на спортските купеа тогаш ќе го запоседнат новите суперлуксузни теренци, по примерот на Porsche. Ексклузивниот Cayenne е најпродаван модел на Швабите.

loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729