Вести

Тие ќе се натпреваруваат за светски автомобил на годината

Како и вообичаено, на списокот на кандидати за светски автомобил доминираат германски, јапонски и американски модели. За изборот решаваат 66 експерти од 21 држава.

Марката Volkswagen, која во минатите години има освоено повеќе награди од кој било друг производител, не успеа да се пласира во списокот на кандидати за 2014 година. Меѓу другото, Volkswagen Golf е минатогодишен победник на изборот. Затоа, пак, посестринските компании Audi, Seat и Skoda не отсуствуваат со своите новитети во најголемиот и најрелевантен избор на автомобил на планетава.

Првиот круг гласања за светски автомобил на годината ќе се одржи на 4-ти февруари. Жирито е составено од 66 врвни експерти за автомобилизам од 21 држава. Победникот за 2014 година ќе биде познат на Салонот во Њујорк, кој е закажан за април следната година. Кој е вашиот фаворит?

Кандидати за светски автомобил на 2014 година

 1. Acura MDX
 2. Audi A3
 3. BMW серија 2
 4. BMW серија 4
 5. BMW i3
 6. Cadillac CTS
 7. Chevrolet Impala
 8. Citroen C4 Picasso
 9. Fiat 500L
 10. Ford EcoSport
 11. Ford Fusion /Mondeo
 12. Hyundai i10
 13. Hyundai Santa Fe
 14. Infiniti Q50
 15. Jeep Cherokee
 16. Kia Soul
 17. Kia Carens/Rondo
 18. Lexus IS
 19. Mazda3
 20. Mercedes-Benz GLA
 21. MINI
 22. Opel Cascada
 23. Peugeot 308
 24. Skoda Octavia
 25. Seat Leon
 26. Subaru Forester
 27. Toyota RAV4
 28. Toyota Corolla
Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729