192
24 shares, 192 points

Во продолжението на големиот тест на летни гуми на клубот АДАК се наведени деталните оцени и забелешки за втората големина на тестот, 205/55 R16, којашто се вградува во најголемиот дел од моделите во компакт и средната класа.

Гуми со оцена „Многу добро“

Michelin Primacy 3 Крајна оцена 1,9
Michelin Primacy 3+ Летна гума со мошне хармонични својства, најдобра оцена на сува подлога и за абење На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,5

2,5

2,9

2,0

0,5

 

Goodyear Efficient Grip Performance Крајна оцена 2,1
Goodyear Efficient Grip Performance+ Гума со мошне хармонични својства, најдобра оцена на влажна подлога, добра и на сув пат На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,7

2,1

2,9

2,0

2,3

 

Continental Premium Contact 5 Крајна оцена 2,2
Continental ContiPremiumContact 5+ Летна гума со мошне хармонични својства, најдобра оцена на сува подлога, добри својства и на сува подлога На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,5

2,3

3,0

2,1

2,3

 

Dunlop Sport BluResponse Крајна оцена 2,2
Dunlop Sport BluResponse+ Летна гума со мошне хармонични својства, добра на сува и на влажна подлога На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,7

2,3

2,7

2,0

2,5

 

Pirelli Cinturato P7 Blue 1 Крајна оцена 2,2
Pirelli Cinturato P7 Blue+ Гума со мошне хармонични својства, најдобра оцена на влажно, добра на сува подлога, релативно мало абење

Малку повисока бучност

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

2,1

3,6

2,2

2,0

1 Со индекс на носивост 94

 

Bridgestone Turanza T001 Крајна оцена 2,3
Bridgestone Turanza T001+ Летна гума со мошне хармонични својства, особено добра на сува и на влажна подлога На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,6

2,2

3,0

2,3

2,5

 

Гуми со оцена „Добро“

 

Fulda EcoControl HP Крајна оцена 2,7
Fulda EcoControl HP+ Релативно мало абење

Во споредба со најдобрите е малку послаба на влажно

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,2

2,7

2,9

2,1

1,8

 

Hankook Ventus Prime2 K115 Крајна оцена 2,7
Hankook Ventus Prime 2 K115+ Добра на сува подлога

Во споредба со останатите е малку послаба на влажно, малку повисока потрошувачка

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,9

2,7

2,8

2,5

2,3

 

Semperit Speed-Life Крајна оцена 2,7
Semperit Speed-Life+ Релативно ниска потрошувачка на гориво

Малку послаба на сува и на влажна подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,7

2,7

3,0

1,9

2,5

 

Vredestein Sportrac 5 Крајна оцена 2,7
Vredestein Sportrac 5+ Добра на сува подлога, релативно ниска потрошувачка на гориво

Во споредба со најдобрите е малку послаба на влажно

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,7

2,7

2,9

1,9

2,3

 

Falken Ziex ZE-914 Крајна оцена 2,8
Falken Ziex ZE914+ Особено добра на сува подлога

– Малку повисок степен на абење

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,6

2,6

2,6

2,4

2,8

 

Nokian Line Крајна оцена 2,8
Nokian Line+ Добра на сува подлога

– Малку повисок степен на абење

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

2,4

2,9

2,3

2,8

 

Bridgestone Ecopia EP001S 2 Крајна оцена 3,0
Bridgestone Ecopia EP001S+ Најдобра оцена за потрошувачка на гориво, добра и на сува подлога

– Малку послаба на влажно, малку повисок степен на абење

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,9

3,0

2,5

1,6

2,8

2 Повеќе не се произведува

 

Continental EcoContact 5 Крајна оцена 3,2
Continental ContiEcoContact 5+ Добра на сува подлога, релативно ниска потрошувачка на гориво и абење, најдобра оцена за бучност

– Релативно слаба на влажно

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

3,2

2,4

1,9

1,8

 

Michelin Energy Saver+ Крајна оцена 3,2
Michelin Energy Saver++ Најдобра оцена за абење, релативно ниска потрошувачка на гориво, добра на сува подлога

– Релативно слаба на влажно

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,7

3,2

2,8

1,9

0,5

 

Hankook Kinergy Eco K425 Крајна оцена 3,3
Hankook Kinergy Eco K425+ Најдобри оцени за потрошувачка на гориво и бучност

– Релативно слаба на влажно, малку повисок степен на абење

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,6

3,3

2,4

1,6

2,8

 

Kumho HS51 Крајна оцена 3,3
Kumho HS51+ Најдобра оцена на влажно

– Релативно висок степен на абење

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,3

2,1

2,8

2,3

3,3

 

Kleber Dynaxer HP 3 Крајна оцена 3,5
Kleber Dynaxer HP3+ Низок степен на абење

– Слаба на влажна подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,5

3,5

3,3

2,0

1,5

 

Гума со оцена „Недоволно“

 

Nankang Econex Eco-2 3 Крајна оцена 5,5
Nankang Econex Eco-2+ Релативно низок степен на абење

– Многу слаба на влажно, слаба и на сува подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

3,2

5,5

2,8

2,1

2,0

3 Заменета со Eco-2+

 

 

 

 

 

Гранични вредности на оцени:

0,5-1,5 (одлично)

1,6-2,5 (многу добро)

2,6-3,5 (добро)

3,6-4,5 (доволно)

4,6-5,5 (недоволно)

 

Потцртаните вредности во табелите повлекуваат намалување на крајната оцена за едно, поради отстапувањето од граничните вредности за стекнување одредена оцена. Гумите со иста крајна оцена се подредени според абецедата.

 

Првиот дел од тестот на гуми (димензија 185/60 R14) е достапен тука.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

192
24 shares, 192 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *