186
23 shares, 186 points

Во второто продолжение на големиот тест на летни гуми на клубот АДАК Ви ги пренесуваме деталните оцени и карактеристики на првата тестирана димензија на гуми, 185/60 R 14. Првиот дел од тестот е достапен тука.

Гуми со оцена „Многу добро“

Continental Conti Premium Contact 5 Крајна оцена 2,2
Continental Conti Premium Contact 5
Continental Conti Premium Contact 5

+ Гума со мошне хармонични својства, најдобра оцена на влажно, меѓу најдобрите и на сува подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

1,9

3,5

2,2

2,3

 

Goodyear EfficientGrip Performance Крајна оцена 2,2
goodyear efficient grip performance+ Мошне хармонични својства, најдобра оцена на сува подлога, меѓу најдобрите и на влажна подлога

Малку повисока бучност

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,6

2,1

4,0

2,0

2,3

 

Nokian Line Крајна оцена 2,2
nokian line+ Гума со мошне хармонични својства, низок степен на абење, добри својства на влажна подлога На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,1

2,3

3,9

2,3

1,3

 

Dunlop Sport BluResponse Крајна оцена 2,3
Dunlop Sport BluResponse+ Мошне хармонични својства, особено добра на сува подлога, добри својства и на влажна подлога, релативно ниска потрошувачка на гориво

Малку повисока бучност

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

2,2

4,0

1,9

2,3

 

Vredestein Sportrac 5 Крајна оцена 2,3
Vredestein Sportrac 5+ Гума со мошне хармонични својства, добра на сува подлога, релативно ниска потрошувачка на гориво и абење

Малку повисока бучност

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,9

2,4

3,8

1,9

1,8

 

Hankook Kinergy Eco K425 Крајна оцена 2,4
Hankook Kinergy Eco K425+ Гума со мошне хармонични својства, особено добра на сува подлога На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

2,4

3,6

2,1

2,5

 

Гуми со оцена „Добро“

Firestone Firehawk TZ 300 alpha Крајна оцена 2,6
Firestone Firehawk TZ300a+ Особено добра на сува подлога

Малку послаба во споредба со останатите на влажна подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

1,8

2,6

3,7

2,2

2,3

 

Michelin Energy Saver+ Крајна оцена 2,6
Michelin Energy Saver++ Низок степен на абење, релативно ниска потрошувачка на гориво

Во споредба со останатите е малку послаба на сува и влажна подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,6

2,6

3,7

1,9

1,3

 

Sava Intensa HP Крајна оцена 2,6
Sava Intensa HP+ Релативно низок степен на абење

Малку послаба на сува и влажна подлога, релативно висока потрошувачка на гориво, малку погласна

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,6

2,6

4,0

2,6

1,5

 

Pirelli Cinturato P1 Verde Крајна оцена 2,7
Pirelli Cinturato P1 Verde+ Низок степен на абење

– Релативно висока потрошувачка на гориво

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,1

2,5

3,6

2,7

1,3

 

Infinity Ecosis Крајна оцена 2,7
Infinity Ecosis Релативно слаба на сува подлога, релативно висок степен на  абење На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,1

2,5

3,6

2,7

1,3

 

Yokohama BluEarth AE-01 Крајна оцена 3,1
Yokohama BluEarth AE-01+ Одлична на сува подлога, ниска потрошувачка на гориво

– Слаба на влажна подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,0

3,1

3,6

1,8

2,0

 

GT Radial Champiro Eco Крајна оцена 3,4
GT Radial Champiro Eco Релативно слаба на влажна подлога, слабости и на сува подлога На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,8

3,4

3,5

2,2

2,3

 

Semperit Comfort-Life 2 Крајна оцена 3,4
Semperit Comfort-Life 2+ Релативно ниска потрошувачка на гориво и абење

– Релативно слаба на сува и влажна подлога, малку погласна

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,9

3,4

4,0

1,8

1,5

 

Гума со оцена „Доволно“

Kumho KH27 Ecowing ES 01 Крајна оцена 3,9
Kumho KH27 Ecowing ES01+ Најдобри оцени за потрошувачка на гориво и абење, релативно тивка

– Слаба на влажна подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

2,1

3,9

3,3

1,5

1,0

 

Гума со оцена „Недоволно“

Matador MP 16 Крајна оцена 4,8
Matador MP 16+ Ниска потрошувачка на гориво и абење

– Многу слаба на влажна подлога, слаба и на сува подлога

На сува подлога

На влажна подлога

Бучава / Комфор

Потрошувачка на гориво

Абење

3,1

4,8

3,5

1,8

1,8

 

Гранични вредности на оцени:

0,5-1,5 (одлично)

1,6-2,5 (многу добро)

2,6-3,5 (добро)

3,6-4,5 (доволно)

4,6-5,5 (недоволно)

Потцртаните вредности во табелите повлекуваат намалување на крајната оцена за едно, поради отстапувањето од граничните вредности за стекнување одредена оцена. Гумите со иста крајна оцена се подредени според абецедата.

Првиот дел од тестот на гуми е достапен тука.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

186
23 shares, 186 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *