134
18 shares, 134 points

Долгото чекање заврши. Концернот Volkswagen го одобри проширувањето на моделската понуда на Seat. Заради заштеда, шпанскиот теренец нема да се произведува во Марторел.

Шпанската ќерка на Volkswagen доби зелено светло за пуштање во сериско производство на компактниот теренец. Моделот е развиен во седиштето на Seat во Марторел и според гласините ќе се произведува во чешката фабрика на Skoda во Квасини, каде што од лентите се симнува и кросоверот Skoda Yeti. Во Seat се надеваа дека новиот модел ќе се произведува во нивната матична фабрика во близина на Барселона, но интерните пресметки на Volkswagen покажале дека трошоците за производство се значително пониско во Квасини. Во секој случај, Шпанците имаат уште една причина за радување, меѓу другото и поради тоа што по долги преговори челниците на концернот го дозволија новиот модел на Seat.

Според тековните планови, компактниот теренец што се базира на модуларната платформа на Volkswagen ќе се појави на пазарот во 2016 година, односно многу порано од следната генерација на Yeti. За Seat, одлуката што повеќе пати се одложуваше во последните години претставува важен сигнал за идното место на марката во рамките на концернот. Продажбата на спортските теренци бележи постојан раст на светскиот пазар и на Seat му се отвора можност да покрие нов сегмент во својата моделска понуда. Теренецот ќе биде позициониран повисоко од актуелните модели и ќе му носи поголем профит на Seat. Во минатата година Seat продаде 355.000 возила на глобално ниво и постигна промет од 6,9 милијарди евра. 

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

134
18 shares, 134 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813