128
18 shares, 128 points

Долго време се чека Италијанците да одговорат на Porsche Cayenne. Сега пристигаат и официјални потврди дека Maserati Levante ќе почне да се продава во следната година.

Уште откако првата генерација на Porsche Cayenne се појави на пазарот, шефовите на Maserati планираат да се вмешаат во лигата на ексклузивните теренци. Во 2003 година марката со тризабецот на Нептун ја прикажа студијата Kubang, за осум години подоцна, на салонот во Франкфурт во 2011 да се појави следната еволуција на студијата со целосно променет дизајн. Мина многу време, а теренецот уште не се појавил на пазарот. Италијанците само потврдија дека името на нивниот теренец ќе го носи моделското име Levante.

Менаџерите на Maserati открија на салонот во Женева дека Levante ќе има различен дизајн од студијата Kubang и за разлика од првичните најави нема да користи платформа на Jeep, туку сопствена платформа од моделите Ghibli и Quattroporte.

maserati levante 2

Во меѓувреме, фабриката на Fiat во Мирафиори, во Северна Италија, наголемо се подготвува за стартот на производството на Levante. Првите примероци од теренецот што ќе му ги замрси конците на Porsche Cayenne ќе се симнат од производствените ленти во почетокот на 2015 година.

На швајцарскиот салон се зборува многу и за актуелната студија Alfieri, со која што Maserati одбележува стогодишнина од постоењето. Шефот Маркијоне потврди дека концернот веќе располага со мотори и платформа за престижното купе, коешто ќе влезе во производство најдоцна за две години.

Продажбата на Maserati расте вртоглаво. Лани марката продаде 15.400 возила, двојно повеќе отколку во 2012 година. Најголема заслуга за растот на продажбата постигна воведувањето на лимузината од средната класа Ghibli. Знаменосецот и татко на сите купеа со четири врати, Maserati Quattroporte, исто така се продава одлично. Планот е марката да постигне продажба од 50.000 примероци до 2015 година. Тоа можеби звучи премногу оптимистички, но од новиот теренец Levante може да се очекуваат вистински чуда, како модел во растечкиот сегмент на спортски теренци.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
18 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format