154
25 shares, 154 points

На многумина им доаѓаат убави мисли од Lotus Elise, но една млада девојка има причина да се чувствува посебно кога ќе помисли на него. Елиза Артиоли е инспирацијата за овој автомобил

Елиза Артиоли го посети гратчето Хетел по 22 години од лансирањето на еден од најкултните британски автомобили од тековна продукција, а воедно и автомобил што е именуван според неа. Елиза е правнука на Романо Артиоли, претседател на Lotus во 1995 година, кога светот првпат го виде Elise.

Elisa Artioli Lotus Elise 1

Таа е оригиналната инспирација за името на суперлесниот двосед, којшто ниту по две децении нема изгубено од првичната фасцинација. Секако дека Елизе присуствувала на премиерата на Lotus Elise пред повеќе од две децении.

Елиза го возеше истиот Lotus Elise со когошто се сликаше пред повеќе од 20 години – првиот воопшто произведен примерок од моделот

Сигурно било големо задоволството кога Елиза го испроба „својот“ автомобил на тест-патеката на Lotus во Хетел. Таа ја имаше честа да го вози вториот произведен примерок од Lotus Elise и прв што ја напуштил производствената лента по официјалниот старт. На фотографијата од 1996 година, младата Артиоли седи токму на хаубата на овој автомобил.

Оваа врска оставила длабоки траги. Како што може да се види на серијата фотографии од настанот, Елиза потоа го вози и Lotus Exige Sport 410 по фабриката тест-патека, а потоа и Evora GT410 Sport… Голема привилегија е кога една од најголемите автомобилски икони го носи твоето име.


Notice: Undefined index: fag_col_layout in /home/automedi/public_html/wp-content/plugins/flickr-album-gallery/flickr-album-gallery-short-code.php on line 37

Елиза Артиоли и „нејзиниот“ Lotus Elise

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
25 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format