128
18 shares, 128 points

Многумина ја гледаат иднината на производството на возила во тридимензионалните печатари. Фирма од Калифорнија докажува дека мотоцикл со уникатен изглед може да се произведе со оваа „печатарска“ техника. За некои делови сепак мора да се користат конвенционалните техники.

Моторџиите обично сакаат нивната возачка машина да се разликува од останатите. Фабричкиот оклоп се заменува со друг, се вградува помал издувен лонец, се скусува опашот. Можностите се неограничени, мануфактурните работилници имаат полни раце работа. Но, рамка што се разликува од фабричката ретко кој се зафаќа да изработува. Сега и тоа е можно, барем доколку се користи тридимензионална печатарска техника.

Фирмата Divergent 3D стана позната со суперавтомобилот Blade, изработен со оваа иновативна техника. Следно од оваа фирма е преработка на Kawasaki H2, со уникатна рамка. Мотоциклот неодамна беше изложен пред посетителите на салонот во Лос Анџелес, за јавноста повторно да се убеди во можностите на 3D-печатењето.

На прв поглед е тешко да се распознае дека станува збор за Kawasaki H2, затоа што од оригиналниот оклоп на машината со 200 КС остана само малку. За разлика од фабричката, рамката во мотоциклот на Divergent 3D не е изработена од цевни профили, туку изгледа како да е излеана во едно парче – тоа е ефектот што фирмата го има постигнато со својата усовршена техника на 3D-печатење. Секако дека рамката е од метал.

Со истата техника се изработени задната осцилирачка водилка и резервоарот. Останатото е стандардно, односно предната вилушка, сопирачките и бандажите потекнуваат од серискиот модел. Идејата на калифорниските специјалисти е техниката да им ја понудат на мануфактурните работилници, коишто од основата на мотоциклот ќе го задржат само моторот, додека деловите како рамката или резервоарот ќе ги изработуваат сами со тридимензионално печатење.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

128
18 shares, 128 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format