160
21 shares, 160 points

Новата генерација на Suzuki Vitara денес стартува со производство во фабриката Ештергом во Унгарија. Почетокот на производството го одбележаа унгарскиот премиер Виктор Орбан и шефот на Suzuki, Осаму Сузуки. Во оваа година е планирано од фабриката да излезат 70.000 примероци од новата Vitara. Познатото моделско име на Suzuki со значително променета концепција во споредба со претходникот и со цена на македонскиот пазар од 14.980 евра ќе биде достапна на вкупно 70 пазари во светот.

Од почетокот на работата на фабриката на Suzuki во Унгарија се произведени 2,5 милиони возила. Со новата Vitara, Ештергом ќе добие поголема улога на светскиот пазар. До крајот на годинава е планирано унгарската фабрика да произведе вкупно 165.000 возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *