139
24 shares, 139 points

Кој мисли дека љубителите на олдтајмери сакаат да уживаат во звукот на моторот и во тропањето од подвозјето, нека размисли уште еднаш. Според Jaguar и Land Rover, во историските автомобили треба да работи најмодерно радио со класичен изглед

Одделенијата за историски модели на автомобилските куќи со голема традиција стануваат сé поинвентивни во намерата да ја наплатат пасијата кон нивната марка. Jaguar Land Rover разви современ инфо-забавен систем, со класичен изглед, но со функции како кај најнапредните системи во актуелната автомобилска генерација.

„Радиото“ поседува сателитска навигација, поврзување со мобилен телефон, музички стриминг, па дури и прием на дигитално радио и дисплеј на допир. За вградување во олдтајмерите и јангтајмерите на Jaguar и Land Rover, потребно е возилото да располага со отвор според DIN 1 и со 12-волтна мрежа со негативна маса.

Jaguar Land Rover klasicno radio 3

Сопствениците ќе имаат на располагање сателитска навигација со 2D или 3D, односно со пиктограми и стрелки во своите стари автомобили. Системот располага и со просторно озвучување 4х45 вати, блутут и УСБ, како и со отвор за картичка SDHC.

Ракувањето е преку дисплеј на допир од 3,5 инчи со висока резолуција, околу когошто се наоѓаат традиционални ротирачки команди и копчиња. Пет различни предни маски стојат на располагање, според автомобилот.

И цената е олдтајмерска: 1.438 евра кај овластените дилери.

Камионите се подобри олдтајмери

Олдтајмери во коишто најмногу вреди да се инвестира


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

139
24 shares, 139 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format