149
20 shares, 149 points

По повод 50-годишниот јубилеј на фирмата, Mercedes-AMG ја подготви специјалната серија Edition 50 од GT C Roadster. Серијата ќе се изработи во 500 примероци и на прв поглед се препознава по двете ексклузивни бои, графитно сина и кашмир бела. Дополнителен нагласок даваат хромираните детали.

Надворешната појава на лимитираната серија ја дополнуваат дополнителни проширувања на праговите, преден сплитер, украсни лајсни во отворите за воздух на маската „панамерикана“, перки на отворите за воздух во крилата, украсна лајсна на задниот дифузор и впечатливите издувни цевки. Кованите бандажи од AMG со двојни краци имаат ист хромиран финиш како елементите на каросеријата.

Mercedes-AMG GT C Roadster Edition 50 00002

Главниот печат во кокпитот го дава контрастот од црна и сребрена боја. Седиштата се обложени со скапа напа кожа, додека за воланот е избран црн микрофибер со сива опшивка, ознака за 12 часот во сребрена боја, натпис „Edition 50“, како и плочка со бројот од ограничената серија. Составен дел од серијата е ноќниот пакет AMG за кокпитот, со црни краци на воланот, рачки за менувачот и плочки на праговите. Стилот го следат и сребрените безбедносни ремени и украсните елементи во хромиран финиш. Спортските седишта AMG имаат втиснато амблем „GT Edition 50“ во потпирачите за глава.

Mercedes-AMG GT C Roadster Edition 50 00006

Нарачките се отвораат во март, испораката следува во јули. Цената ќе биде објавена по премиерата на Edition 50 на салонот во Женева во март.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
20 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format