164
22 shares, 164 points

Сопственици на автомобили од Tesla го тужат производителот затоа што им наплатил премногу за обновување на автопилотот, а тој воопшто и не функционира.

Tesla има проблеми со сопствениците на возилата од марката во САД. Повеќе клиенти веќе поднеле тужби против производителот. Тие пред една година платиле за новиот софтвер „full self driving“, со когошто се овозможува автономно возење. Проблемот е во тоа што новиот софтвер вреден 8.000 долари ниту оддалеку не ја исполнува ветената функција.

Една од причините за тоа е заминувањето на шефот на одделението за развој на автономна технологија во јануари. Неговиот наследник работеше само половина година. Згора на сé, Tesla е во спор со добавувачот Mobileye, чијшто софтвер повеќе не може да се користи за автономно возење. Во рок од шест месеци, калифорнискиот производител морал да ја преработи целата техника што ја испорачал Mobileye.

Втората генерација на автопилотот на Tesla е „бескорисна и опасна“

Сопствениците не се најсреќни со новиот софтвер. Поголемиот дел од нив сметаат дека втората генерација на автопилотот на Tesla е полоша и не е безбедна како првата верзија, којашто беше произведена заедно со Mobileye. Во тужбите се наведува дека „автопилотот е бескорисен и опасен“.

Tesla досега важеше како предводник на автономното возење. Нивниот систем не дозволуваше возачот подолго време да им се посвети на други активности, што производителот јасно им го соопштуваше на своите клиенти. И покрај тоа, на интернет постојат безброј видеа на коишто возачите на Tesla не само што го занемаруваат воланот, туку го напуштаат и возачкото седиште.

Речиси сите големи производители на автомобили работат на технологијата за автономно возење. Audi прв разви автопилот од ниво 3 до сериска зрелост за новата генерација на A8, но законите уште не дозволуваат техниката да се користи во редовен сообраќај.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

164
22 shares, 164 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format