154
20 shares, 154 points

Саемот на електроника IFA носи бројни нови трендови, од контрола на климата во домот до вклучување на телевизорот преку паметен телефон. И во BMW навреме ги насетија трендовите.

За спуштање на ролетните или отворање на вратите и прозорците во иднина воопшто не мора да се биде во домот. BMW им нуди можност на сопствениците на нивните возила да ги вршат овие работи оддалеку, поточно од самиот автомобил. Со апликацијата од Qivicon, посестринска фирма на Telekom, BMW им покажува на посетителите на саемот на електроника IFA во Берлин како со функциите на „паметниот дом“ може да се управува директно од сопствениот автомобил.

За демонстрација на новите можности се користи електричниот BMW i3, со когошто е поврзан паметен телефон со инсталирана апликација од Qivicon за „Smart Home“. Откако паметниот телефон ќе се поврзе со возилото може преку средишниот контролер iDrive во возилото да се активираат електронските уреди или да се вклучи клима уредот во домот. Притоа, на дисплејот во возилото се прикажува дали некој прозорец или врата се останати отворени.

Со оваа иновација во подрачјето на Connected Car, Баварците докажуваат дека производителите со огромна брзина напредуваат во подрачјето на конективноста во автомобилите. Секако дека дополнителен услов за користење на технологијата на Smart Home е автоматот за кафе и машината за перење алишта, како и прозорците и вратите во сопствениот дом да поседуваат фунција Smart-Home.


,

Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

154
20 shares, 154 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743