Вести

Соларни автомобили ќе возат 3.000 километри низ Австралија

В недела започнува светското првенство за соларни автомобили во Австралија. Првенството се одржува на секои две години и води по јавни патишта од Северот до Југот на континентот. Учесниците треба за шест денови да пристигнат до одредиштето, Аделаида. Светските рекордери стартуваат со „thyssenkrupp blue.cruiser“.

Осми октомври е датумот што возачите на најеколошките автомобили во светот го исчекуваат со нетрпение. По две години од последното одмерување на силите, в недела во Австралија повторно ќе се соочат најдобрите светски тимови во трката со соларни автомобили. Меѓу нив се наоѓа и актуелниот рекордер, Универзитетот Бохум во Германија, кој во 2012 година постави Гинисов рекорд за најдолго возење со соларна енергија, извозувајќи 29.753 километри.

Blue.cruiser учествува во класата соларни автомобили што се блиску до фаза на производство

Соларниот автомобил на студентскиот тим од Универзитетот Бохум ќе учествува со thyssenkrupp blue.cruiser. Универзитетот веќе деценија и пол конструира електрични автомобили на соларен погон. Актуелниот „блу крузер“ е трет автомобил развиен во соработка со гигантот Thyssen Krupp.

thyssenkrupp_bluecruiser_2

Четириседот стартува во класата на „крузери“, кадешто тежиштето се става помалку на брзината, а повеќе на практичноста на возилото. Цел на проектот е развој на соларен автомобил што во блиска иднина би можел да се користи во секојдневниот сообраќај.

Материјали од природни влакна во кабината и „кожа од ананас“ за седиштата

Секако дека од Thyssen Krupp не треба да се очекува друго, освен примена на челик, место алуминиум или карбон. Секако дека се користат и иновативни материјали, како природни влакна во кабината или „кожа од ананас“ за седиштата.

Заштитниот кафез околу кабината е изработен од челик, бандажите се уникатни, за електромоторот се користи специјален електро-лим, задната клупа е сендвич-конструкција од челик и полимер. Тимот мина долги часови и во тестирање на аеродинамичноста на соларниот крузер во воздушен тунел.

Рекорден број од 50 тимови се натпреварува во три класи

Учесниците се поделени во три класи: Предизвикувачи, крузери, авантуристи. Пред поаѓањето на патување долго 3.000 километри од Дарвин до Аделаида, соларните автомобили се квалификуваат за стартните места на тркачка патека. Правилата во „крузер-класата“ претрпе драстични измени за годинешното јубилејно издание на натпреварот кој се одржува веќе три децении. За победата не решава брзината, туку треба да се почитува единствено поставената временска рамка за пристигање во Аделаида.

Бодови се освојуваат со повеќе патници и помалку потрошена енергија за полнење на батериите преку струјната мрежа, како и со практичноста, којашто се докажува со паркирање и мерење на просторот за багаж. На крај, членовите на жирито составено од автомобилски професионалци доделува бодови на соларното возило што би го купиле доколку истото се произведува.

Најтешката битка се одвива во класата „предизвикувачи“, кадешто учествуваат 31 соларен автомобил со врвна технологија. Холандскиот тим Nuon Solar е неприкосновен во оваа класа, кој од 2001 година наваму само двапати нема победено во класата.

Годинава учествува рекорден број од 50 тимови кои пристигаат од 26 држави. Трката со соларни автомобили ја следи 25-милионска публика.

Ознаки
loading...

Слични објави

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Откриен е Adblock

Ќе ни помогнете доколку ја исклучите вашиата блокада за реклами

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3729