180
47 shares, 180 points

Експертите веќе половина деценија го наоѓаат изворот на отровниот воздух во македонските градови. По теоријата со алуминиумот, последното сознание укажува дека загаденоста произлегува од согорување диви депонии. Светот веќе одамна го знае причинителот. Најактуелниот пример, Стразбур.

По Париз, Лил, Лион и Гренобл, еколошката вињета „Crit’Air“ ќе се применува и во Стразбур. Од 1-ви ноември, при долготрајно надминување на вредностите на ситен прав и азотни оксиди, во елзашката метропола ќе смеат да сообраќаат единствено возилата со еколошка вињета. За постарите возила што не ги исполнуваат важечките еколошки норми ќе важи забрана за сообраќај во Стразбур и во соседните општини, во услови кога загаденоста на воздухот ќе го надмине дозволениот лимит.

На туристите што планираат да посетат некој од француските градови им се препорачува вињетата да ја нарачаат однапред преку интернет. Вињетите имаат важност во сите француски еколошки зони. Crit’Air е класифициран според квалитетот на издувните гасови и чини 4,80 евра. До испораката се чека три недели.

Казната за возила со недоволно квалитетен издув изнесува меѓу 68 и 135 евра

Доколку станува збор за итно патување, потребно е да се испечати потврдата добиена преку електронска пошта и истата да се постави на видливо место во возилото. Казната за прекршување на забраната се движи меѓу 68 и 135 евра, во зависност од типот на возилото и квалитетот на издувните гасови.

Возачите треба непосредно пред поаѓањето на пат да се информираат за тековната состојба во регионот во којшто патуваат. Кога концентрацијата на штетни материи ќе ги надмине соодветните гранични вредности, тоа се прикажува на електронски табли. Доколку резервираниот хотел се наоѓа во еколошката зона, хотелските гости што не поседуваат вињета за своето возило ќе мораат да го користат јавниот превоз или да пристапат со своето возило во периодот кога забраната за сообраќај не важи. При аларм за загаденост и забрана за сообраќај поради смог, сопствениците на вињета можат бесплатно да ги користат јавните превозни средства.

Во потрага по мистериозниот загадувач на македонскиот воздух

Вистината зошто Македонија не го спречува загадувањето од сообраќајот

Македонија: Три од четири автомобили се постари од 10 години

Колку чини лажниот автомобилски луксуз по македонските улици?

Скопје е повеќе загадено од Париз, Мадрид и Берлин заедно


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

180
47 shares, 180 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format