122
17 shares, 122 points

Американците ја сакаат лимузината, на Јапонците им е доволна комбилимузината. Затоа досега отсуствуваше комбито во гамата на Civic. Сега ќе се усреќат и Европејците, по 20 години се враќа комбито.

Секој втор автомобил во класата на Golf е комби. Секој производител што очекува зголемување на продажбата не смее да се откаже од практичната каросериска изведба. Honda го прифати овој факт и по дваесет години повторно нуди комби од моделот од компакт класата. Комбито на Civic се води како Tourer и ќе доживее премиера на салонот во Франкфурт, а продажбата ќе стартува догодина.

Civic Tourer е дело на развојниот тим во германскиот Офенбах, а ќе се произведува во англискиот Свиндон
Civic Tourer е дело на развојниот тим во германскиот Офенбах, а ќе се произведува во англискиот Свиндон

Поради тоа што на американскиот пазар се бара само лимузината, а Јапонците ја возат комбилимузината најчесто во спортската изведба Type-R, комбито како каросериска форма што ја преферираат само Европејците остана занемарена во моделската понуда на Honda. Пропустот се поправи и јапонската марка комплетно ја разви комби изведбата во Европа и за Европа. Дизајнот, конструирањето, дотерувањето на подвозјето, сето тоа е дело на фабриката на Honda во англискиот Свиндон и на развојниот центар во германскиот Офенбах, без каква било интервенција од јапонските колеги.

Каросеријата е се уште маскирана при последните дотерувања на подвозјето според европскиот стил на возење
Каросеријата е се уште маскирана при последните дотерувања на подвозјето според европскиот стил на возење

За Tourer да се дотера според европскиот вкус и според европскиот стил на возење, инженерите се решија за многу потемелен зафат од обично продолжување на опашот. За прв пат во Honda Civic се вградува приспособлива амортизација за задната оска, со цел возилото да се однесува примерно при секој товар и за секоја примена. На тој начин се постигнуваат максимална стабилност и комфор при различни степени на натовареност, а возачот може дополнително да избира дали амортизацијата ќе му работи стегнато или комфорно.

[one_half]

За прв пат Civic ќе има приспособлива амортизација
За прв пат Civic ќе има приспособлива амортизација

[/one_half]
[one_half_last]

Три програми на избор: Динамична, нормална, комфорна амортизација
Три програми на избор: Динамична, нормална, комфорна амортизација

[/one_half_last]

Во пакетот на технички модификации на Civic спаѓа и соодветно дотерување на управувањето. Под хаубата ќе работат моторите од актуелните модели, односно бензинци од 1,4 и 2,0 литри со 100 и 142 КС, и два дизела, новиот од 1,6 литар со 110 КС и 2,2-литарецот со 150 КС.

Опашот на возилото е продолжен за 25 сантиметри. Со тоа се доби багажник со зафатнина од 600 литри и впечатливо низок товарен раб, како и повеќе простор за глава за патниците на задната клупа. Кога „волшебните седишта“ ќе се впуштат во подот, кабината на Tourer ќе понуди простор за товар од неверојатни два метри кубни. Задната клупа дополнително нуди можност да се исправи и во просторот меѓу неа и предните седишта да се смести велосипед, на пример.

Јапонците го најавија комбито во гамата на Civic со овој концептен автомобил
Јапонците го најавија комбито во гамата на Civic со овој концептен автомобил

Стратезите на марката очекуваат дека секој трет Civic произведен во фабриката во Свиндон, во Англија, ќе биде комбито Tourer. Во меѓувреме и некои други светски пазари пројавија интерес за комбито. Последен пат Јапонците ја понудија комби изведбата на Civic како Aerodeck, пред повеќе од дваесет години. Моделот и тогаш постигна одличен успех.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

122
17 shares, 122 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813