135
18 shares, 135 points

Марката Volkswagen ги забавува своите фанови на собирот покрај езерото Вертер. Студијата врз база на пикапот Amarok што се појавува таму е на границата меѓу забава и паника.

Како димензиите да не се доволни. Овој Amarok е долг 5,25 метри, широк 2,22 метри, па згора на тоа има и 272 КС. Комбинацијата од продолжена единечна кабина, крила проширени по 6 сантиметри и подвозје пониско за 8 сантиметри оди со трилитарски дизел V6 со 272 КС и вртежен момент од 600 њутнметри, кој се пренесува постојано на сите четири тркала преку осумстепен автоматик. Ако возачот се реши на таков подвиг, брзина од 100 километри на час се постигнува од место по 7,9 секунди. Тоа воопшто не е лошо за автомобил кој има товарна површина од 3,5 метри квадратни, тамам да собере две европалети.

2013190071_0003

Во кабината на пикапот владее атмосферата што е препознатлива за GTI, со комбинација од црна, црвена и бела боја. Вратите, школкастите седишта, спортскиот волан и екстрашироката средишна конзола се обложени со црна кожа и карбон. Арматурната табла исто така е обложена со кожа и има дополнителни инструменти за читање на притисокот на натполнење и штоперка за мерење на времињата на брзиот пикап.

2013190071_0001


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

135
18 shares, 135 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format