141
19 shares, 141 points

Пет модели на Renault се меѓу десетте најпродавани модели на францускиот пазар. Со 105.000 примероци, Clio е бестселер во минататата година, а со него и Captur, Scenic, Megane и Dacia Sandero.

Француската марка ги објави продажните резултати на домашниот пазар во минатата година. Со 353.906 нови автомобили, Renault поседува 19,7 проценти од францускиот пазар, што претставува зголемување од 4,8 проценти, во услови кога целиот пазар порасна за само 0,5 проценти. Clio е најпродаван автомобил на францускиот пазар во минатата година, со повеќе од 105.000 примероци, додека веќе на третото место следува кросоверот Captur, којшто постигна зголемување на продажбата од дури 60%. Renault може да биде задоволен и од одличната продажба на новиот Twingo, којшто за четири месеци достигна 15.000 примероци. Лидер во сегментот на компактните кросовери и натаму е Scenic, со 49.000 примероци. Предноста е уште поубедлива кај товарните возила, со првите три места за Kangoo, Clio и Master.

Електричниот ZOE во минатата година се продаде во 6.000 примероци и поседува близу 60% од францускиот пазар за електрични возила

На добрите продажни резултати секако дека се надоврзува и романската марка Dacia, како втора марка во групацијата. Dacia лани продаде 102.519 возила во Франција, освојувајќи 5,7% од пазарот и пласирајќи се на петтото место на најпродавани марки. Sandero е трет најпродаван модел на пазарот на приватни купувачи, пред Duster, којшто постигна зголемување на продажбата од 55,2% и вкупно преку 40.000 продадени примероци.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

141
19 shares, 141 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format