148
20 shares, 148 points

До 30.000 литри вода се истураат врз новите модели на Nissan во развојната фаза, за да се обезбеди дека возилото никаде не протекува. Секако дека секоја капка вода потоа се рециклира.

Техничарите на Nissan се поигруваат како вредни домаќинки кога новите модели на марката ги ставаат на тестирање во уред што не е ништо друго освен огромна машина за перење садови. Илјадници литри вода се прскаат врз каросеријата на моделите во развој, од секој можен агол, за да се обезбеди дека возилото нема да пропушти ниту капка во кабината. Тестот познат и како монсунски тест се врши повеќепати во развојот на сите нови модели.

Врз возилото се истураат вкупно 30.000 литри вода или две илјади пати повеќе отколку во домашна перална за садови. Во најдраматичниот дел, врз каросеријата врне 1.000 литри вода за само 15 минути. Тестирањето намерно не е автоматизирано целосно, туку во голем дел се врши и рачно, со компресор што произведува притисок до 150 бари, неспоредливо повеќе од стандардните компресори во автопералните.

За време на екстремното перење, техничар седи во кабината и со специјален ендоскоп проверува дали протекло вода во кабината или во каросеријата. Ако затреба, тимот е подготвен да го расклопи целиот автомобил само за да обезбеди врвна херметичност на возилото.

На животната средина не се наштетува со ова бездушно трошење на водата. Секоја капка се враќа во систем за филтрирање и се искористува за следните тестирања.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

148
20 shares, 148 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format