160
21 shares, 160 points

Големите градови имаат проблем со паркирањето. Еден програмер сака да заработи од луѓе во неволја и разви мобилна апликација за издавање на слободен паркинг простор – еден вид Ebay за паркирање.

Одржувањето на автомобилите е скапо. Добра можност за враќање на парите нуди мобилната апликација Monkey Parking на програмерот Паоло Доброволни, наменета за издавање слободно место за паркирање. Замислата е генијална. Пред да го напуштите паркингот, со помош на апликацијата огласувате дека се ослободува место за паркирање и чекате понуда од заинтересираните возачи што сакаат да паркираат на Вашето место.

Во апликацијата се внесуваат локацијата на возилото и времето кога ќе го ослободите местото за паркирање. Заинтересираните даваат понуда и доколку таа одговара ја прифаќате, а парите одат на сметка. Новиот корисник на ослободеното место ги внесува само телефонскиот број и моделот на возилото. Целата идеја функционира и обратно. Ако барате слободен простор за паркирање, го пријавувате тоа преку апликацијата, наведувате колку би платиле за паркирањето и чекате понуда.

Проектот мина одлично во Сан Франциско и се очекува и другите градови да ја имплементираат идејата за „препуштање“ на слободен паркинг простор. Ритчестата и густо населена метропола на западниот брег е идеално место за тестирање на апликацијата, затоа што за разлика од другите градови во САД, паркинг просторот е апсолутна реткост во Сан Франциско.

 


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format