171
24 shares, 171 points

На целиот светски пазар постојат само три автомобили што за една година се имаат продадено во повеќе од еден милион примероци. Можно е наскоро да им се придружи и четвртиот член, а тој нема ништо заедничко со нив.

Серијата пикапи Ford F може до крајот на годинава да се придружи во ексклузивниот клуб на милионери во автомобилскиот свет. Во периодот од јануари до август, американскиот пикап има достигнато продажба од 698.000 примероци. Доколку досегашната продажна динамика се задржи до крајот на годинава, Ford F-Series ќе надмине еден милион испорачани примероци. Тоа досега им има успеано единствено на Toyota Corolla, Volkswagen Golf и Ford Focus.

За разлика од триото светски автомобили, Ford F-Series се продава само во Северна Америка

Очигледно е дека судениот иден милионер нема ништо заедничко со триото компактни модели. За разлика од Corolla, Golf и Focus, коишто се продаваат на целиот светски пазар, пикапот на Ford е достапен исклучиво на северноамериканскиот пазар.

Пикапите од Ford F-Series се наоѓаат на второто место на најпродавани модели во светот во првите осум месеци. Првото место ѝ припаѓа на Toyota Corolla со 830.000 примероци, Golf е на третото место со 574.000 примероци. Силно напаѓаат кинеските автомобили. Миниванот Wuling Hongguang во меѓувреме се искачи на 17-то место со 330.000 продажби, а меѓу најпродаваните 50 модели во светот се наоѓаат уште голем број „кинески“ автомобили, вклучувајќи ги Volkswagen Lavida, Haval H6, GAC Trumpchi GS4 и Volkswagen Sagitar.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

171
24 shares, 171 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813