159
21 shares, 159 points

За десетина денови светот ќе го види дизајнот на новата генерација возила со погон на водород на Honda. Серискиот старт на овој напреден погон е најавен за 2015 година.

Honda го објави цртежот на концептниот автомобил FCEV пред дебито на 20-ти ноември на салонот во Лос Анџелес. Концептот го најавува стилскиот правец на следната генерација на возила со погон на водород на Honda, чија што продажба во Јаопонија и САД ќе стартува во 2015 година, а потоа и во Европа.

„Концептот Honda FCEV ја прикажува визијата на компанијата за иднината на индивидуалната мобилност и нашата обврска да развиеме напредни возила со алтернативен погон“, изјави Мајк Акавити, потпретседател во американската Honda.

Honda е еден од предводниците во развојот и комерцијализацијата на возила со водороден погон. Во 2002 година, Honda започна со изнајмување на возила со погон на водород на своите клиенти со голем возен парк, а пет години подоцна истите возила беа понудени на лизинг и за приватни корисници. Денес возилото FCX Clarity го користат околу дваесетина клиенти, кои собираат важни искуства за натамошниот развој на овие возила.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

159
21 shares, 159 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format