140
19 shares, 140 points

Германија ќе мора да го препушти местото на најголем европски пазар на Русија до 2020 година. Русите дотогаш ќе се искачат и на петтото место на најголеми пазари на глобално ниво.

Водечките производители General Motors, Volkswagen, Ford и Renault инвестираа огромни суми во рускиот пазар очекувајќи дека во следниот период растечката средна класа за прв пат ќе купи автомобил, односно ќе го замени стариот, најчесто од руско производство. Експертите предвидуваат дека Русија ќе ја претрпи истата трансформација како Бразил и Кина, и од увозно ориентиран пазар ќе се претвори во пазар за возила од локална продукција.

Според студијата на Boston Consulting, рускиот пазар ќе расте со просечна годишна стапка од 6 проценти до 2020 година, по што ќе достигне годишна продажба од 4,4 милиони возила. За споредба, лани се продадоа 2,9 милиони возила на рускиот пазар. Со таа бројка, Русите ќе се најдат веднаш по Кина, САД, Индија и Бразил, на списокот на најголеми пазари во светот. Во 2009 година, тие беа на десеттото место.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

140
19 shares, 140 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813