131
18 shares, 131 points

За Енцо Ферари се снимени повеќе филмови, но сите тие останаа незабележани. Тоа ќе се смени откако Роберт де Ниро ќе стане „Ил Комендаторе“. Улогата беше понудена уште во 1990-те години, но тогаш Де Ниро ја одби.

Холивуд планира нов „тркачки“ филм. Суперѕвездата Роберт де Ниро ќе ја има улогата на автомобилската легенда Енцо Ферари. Тоа актерот го изјави во интервју за италијанскиот „Ил Месаџеро“. Де Ниро е одушевен од идејата да се сними биографски филм за Енцо Ферари: „Ми претставува голема чест и радост, да го раскажам животот на овој исклучителен човек, којшто во неколку епохи воведуваше револуција во светот на мотоспортот.“ Холивудската ѕвезда требаше да се појави во филмот за „Ил Комендаторе“ во режија на Мајкл Ман уште во 1993 година, но Де Ниро тогаш ја одби улогата.

Енцо Ферари е меѓу најзначајните личности во автомобилската историја воопшто
Енцо Ферари е меѓу најзначајните личности во автомобилската историја воопшто

Финансиската подлога ќе ја обезбеди продуцентот Џани Боцачи, а сценариото би требало да биде на Стивен Џ. Ривел и Кристофер Вилкинсон, коишто работеа и на „Никсон“ на Оливер Стоун. Режисерското место би можело да му припадне на Клинт Иствуд.

Веќе има снимено филм за Енцо Ферари

Во 2003 година, Карло Карлеи ја екранизираше животната сторија на Енцо Ферари во филмот под наслов „Енцо Ферари – Филмот“. Но, филмот остана незабележан и не постигна финансиски успех. Во филмот со Де Ниро исто така се прикажува животот на Енцо Ферари во периодот од 1945 до 1980-те години. За разлика од уметничкиот карактер на филмот на Карлеи, новиот филм ќе биде многу „погласен и побрз“. Како основа на филмот што ќе се снима на оригиналните локации во Италија ќе послужи автобиографијата на Енцо Ферари и интервјуата на италијанските новинари со „Ил Комендаторе“.

Де Ниро често добива улоги на личности со италијански корени, како во „Кум“ или во улогата на боксерската легенда Џејк Ла Мота во „Разјарениот бик“. Но, освен презимето, коешто доаѓа од неговиот дедо со потекло од Италија, Де Ниро нема поголеми активности со земјата. Тој е дури и роден во Њујорк.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

131
18 shares, 131 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743