177
22 shares, 177 points

Каскадерската легенда Тери Грант постави нов светски рекорд за најбрзо возење автомобил на две тркала. Тој извозе една милја на патеката во Гудвуд за време од 2 минути и 10 секунди, со Nissan Juke Nismo RS.

По четири години откако го постави светскиот рекорд во најбрзо возење автомобил на две тркала, каскадерот Тери Грант повторно има ново рекордно време. Познатиот каскадер успеа уште во првиот обид, иако според правилата му стојат на располагање шест обиди за поставување на овој рекорд. Новото време на најбрзо извозена милја на две тркала изнесува 2 минути и 10 секунди. Грант повторно го постави рекордот возејќи на најпознатата ридска патека во светот, на фестивалот на брзината во Гудвуд. Во 2011 година, тој постигна време од 2 минути и 55 секунди, со стандарден Nissan Juke. Овојпат на располагање беше лутата верзија на кросоверот, со знак на Nismo.

Снимка од макотрпните подготовки за новиот рекорд на Тери Грант

http://youtu.be/Wic4XmWdPnE.

Изјавата на Грант по рекордното постигнување: „Ме шокираше колку е побрз Juke Nismo RS и неверојатно е да се симнат 45 секунди од рекордот. Соборувањето на рекордното време уште во првиот обид е одличен почеток на викендот и очекувам да извозам уште побрзо.“ Juke Nismo RS е екстремна спортска верзија на популарниот кросовер на Nissan, подготвена од сопствениот мотоспорт тим Nismo. Јапонската марка го произведува овој кросовер во фабриката во Сандерленд, заедно со Qashqai и Leaf, и како одомаќен автопроизводител, на Фестивалот на брзината во организација на ерл Марч го претстави и концептниот автомобил Juke-R 2.0 со спектакуларна моќност од 600 КС.

nissan juke rekord dve trkala


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

177
22 shares, 177 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format