118
18 shares, 118 points

Во еден рекламен спот на Audi во Кина, невеста се споредува со користен автомобил. Сексистичката порака во рекламата не им се допадна на Кинезите, социјалните медиуми зовреа.

Според рекламата на Audi за кинеските купувачи, жена се избира исто како користен автомобил. Триесетте секунди на спотот беа доволни да предизвикаат огромен бран од критики по социјалните медиуми. Додека невестата на алтарот го исчекува пресудниот момент, свекрвата дотрчува и го проверува нејзиниот надворешен изглед на крајно непристоен начин.

Уверена во безгрешноста на изборот, таа заминува задоволно и дава знак на одобрување. Но, во тој момент забележува еден „детал“ што го пропуштила. Спотот привршува со пораката: „Важните одлуки мора да се донесат промислено.“ Потоа се појавува интернет страницата на трговец со користени автомобили и клучната порака: „Само со официјален сертификат може да се спие спокојно.“

Во маркетингот на Audi никој не бил информиран за рекламната кампања

Спотот беше објавен на интернет и се прикажуваше во кинеските кино-сали. Откако јавноста реагираше бурно на сексистичката порака во спотот, Audi јавно се извини и ја повлече рекламата. Во секој случај станува збор за пропуст на маркетингот на премиум марката. Целиот овој скандал произлезе од спот во режија на локален трговец, за што во Audi никој не бил информиран. Пораката во спотот не е без основа: „Важите одлуки – како што е лансирање рекламна кампања – мора да се донесат промислено.“


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

118
18 shares, 118 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format