176
22 shares, 176 points

Инженерски тим предводен од 94-годишниот Џон Гудинав, професор на Универзитетот Тексас и еден од пронаоѓачите на литиум-јонската батерија, разви батериски ќелии коишто се побезбедни, побрзо се полнат и издржуваат подолго, за користење во преносни уреди, за акумулирање енергија – и за електрични автомобили.

Последниот изум на Гудинав е евтина батерија, којашто не експлодира при оштетување и има долг век на траење, со висока енергетска густина и брзо полнење. „Цената, безбедноста, брзината на полнењето и долгиот век се решавачки за поголемата прифатеност на автомобилите со батериски погон. Веруваме дека нашиот пронајдок ги решава повеќето од овие проблеми кај денешните батерии“, открива Гудинав.

Најмалку тројно зголемување на досегот на електричните автомобили со едно полнење

Новите батериски ќелии имаат најмалку трипати поголема енергетска густина од литиум-јонските батерии. Тоа значи дека електричните автомобили ќе постигнуваат поголем досег до следното полнење. Се зголемува и бројот на циклуси на полнење и празнење, и уште поважно, полнењето се скусува од неколку часови на неколку минути.

Денешните литиум-јонски батерии користат течни електролити за пренос на јоните на литиумот меѓу анодата и катодата. При пребрзо полнење постои опасност од создавање „метални честички“ во електролитот, што предизвикува краток спој и опасност од експлозија или палење. Место течен електролит, научниците овојпат користат стаклени електролити, коишто овозможуваат користење на анода од алкален метал, без опасност од создавање дендрити.

Со користењето на анода од алкален метал (литиум, натриум или калиум) – што е невозможно со обичните батерии – се зголемува енергетската густина на катодата и се постигнува подолг рок на траење. На тестирањата се добија над 1.200 циклуси со низок отпор на ќелиите.

Неограничена применливост на електричните автомобили во различни климатски услови

Покрај тоа, бидејќи електролитите од цврсто стакло можат да работат и на 20 степени под нулата, ниските температури не ја ограничуваат применливоста на електричните автомобили. За првпат батерија со цврст состав може да работи под минус 60 степени Целзиусови.

Производството е поедноставно, а дополнителна предност е тоа што батериските ќелии може да се изработат од материјали што не се штетни за животната средина. Стаклените електролити дозволуваат замена на литиумот со евтин натриум. Тој се екстрахира од морската вода.

Научниците од Универзитетот Тексас очекуваат дека производителите на батерии наскоро ќе започнат со развој и тестирање на новиот вид батерии за примена во електрични автомобили и уреди за акумулирање енергија.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

176
22 shares, 176 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format