153
20 shares, 153 points

Во фабриката во Зинделфинген, утрово стартуваше производството на „најинтелигентната бизнис лимузина во светот“. Новата класа Е на Mercedes може да го замени возачот, но некој сепак мора да ја произведе.

„Најинтелигентната бизнис лимузина во светот“, како што Mercedes со милост ја нарекува новата класа Е, утрово стартуваше со производство во фабриката во Зинделфинген. Mercedes годишно произведува по два милиона примероци од своите моделски серии, но оваа е нешто особено. Технологијата на автономно возење со којашто располага новата класа Е постигнува предност пред конкурентските системи и во поголем број ситуации може да го одмени возачот. Сето тоа, со цел да се постигне ново ниво на комфор во возење, но уште повеќе заради безбедност.

Станува збор за моделска серија што е столб на историјата на марката од Штутгарт и со над 13 милиони примероци е најпроизведувана серија на Mercedes. Специјално за оваа пригода, зад првиот произведен примерок од новата класа Е, на излезот од монтажната лента се наредија и сите девет претходни моделски серии.

Најголемата гордост кај новакот е опционалниот пакет за асистенција Drive Pilot. Системот Distronic што е дел од овој пакет, за првпат овозможува возилото на автопат самостојно да ја регулира брзината според сообраќајот пред него, но и да го следи, односно соодветно да управува во свијоци, па дури и самостојно да менува лента по барање на возачот. Сето тоа може да се случува до брзина од 210 km/h.

Иновативни дигитални технологии се користат и за производството. Специјалитет е таканаречената виртуелна монтажа при развојот и конструирањето на возилото. Вработените во производството, во просторија со камери вршеа монтажа на виртуелни компоненти во дигитална симулација на возилото. На овој начин, тимот можеше да ги оцени и оптимизира сите процеси од производството, односно да се подготви за подоцнежното „реално“ производство.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

153
20 shares, 153 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813