149
20 shares, 149 points

Тјунерската работилница Posaidon подготви специјална изведба на најсилниот компакт. Нивниот Mercedes-AMG A45 располага со 485 КС и јури неверојатно брзо. За дозволата да не одлета, навигацијата навреме ги јавува радарите.

Германскиот тјунер Posaidon редовно изненадува со моќноста што успева да ја извлече во неговите преработки на стандардните модели на Mercedes. Иако, A45 4Matic тешко дека може да се води како стандарден автомобил. По третманот во оваа тјунерска работилница, веќе пресилната врвна верзија на класата А излегува со 485 КС, извлечени со вградување на специјален турбокомпресор, вчитување комплетно нов софтвер за моторот и издув од благороден челик со тркачки катализатор. На тоа се надоврзуваат и поголем интеркулер, како и преработка на вшмукувачката гранка. На крајот, секој тјуниран примерок на најмалиот Mercedes-AMG оди на пробна рампа, жаргонски „бенч“, каде што софтверот се дотерува посебно за возилото.

Менувачот исто така претрпува модификации, за да го издржи енормниот вртежен момент од 555 њутнметри – ограничен електронски на таа вредност. Оваа мала, но способна тркачка ракета, потоа може да постигнува крајна брзина од 310 километри на час. Posaidon нуди како опција и специјални тркачки сопирачки, кои покрај врвните перформанси подобро да не отсуствуваат од тјунингот. Истото е препорачливо и за системот за навигација, чиишто функции тјунерот ги дополнува со детекција на радари.

Цената? Само отстранувањето на брзинскиот лимит во Posaidon чини 1.500 евра.

posaidon mercedes-amg a45


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

149
20 shares, 149 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format