160
21 shares, 160 points

Најголемите автопазари во светот останаа во добра форма во јули. Во Европа се продадоа за пет проценти повеќе возила, додека во САД продажбата порасна за дури 9 проценти.

Западноевропскиот пазар на автомобили расте во континуитет веќе единаесет месеци – зголемувањето на продажбата во јули изнесува 5 проценти. Продажбата во САД се зголеми за 9%, во Кина за единаесет проценти. Како што се очекуваше, во минус се пазарите Бразил (-14%) и Русија (-23%).

Во јули, во Западна Европа се продадоа околу еден милион нови возила. Повеќето од главните национални пазари се во раст: Велика Британија забележа плус од 7%, Италија пет проценти, Шпанија за дури 11 проценти. Експертите ценат дека причина за падот од 4% во Франција е фактот што во јули имаше еден работен ден помалку, односно Денот на француската нација се падна во работен ден. Помалите пазари бележат уште поубедливо процентуално зголемување, особено на „кризните“ пазари: Ирска (+61%), Португалија (+31%), Грција (+18%). Во првите седум месеци во Западна Европа се продадоа вкупно 7,4 милиони автомобили, односно 5 проценти повеќе отколку во истиот период лани.

Во Кина во првите седум месеци веќе е надмината бројката од 10 милиони продадени примероци, што претставува раст од 14 проценти. Само во јули се продадоа 1,3 милион возила, односно 11 проценти повеќе од ланскиот јули. Продажбата во Јапонија продолжува да опаѓа, што се должи на априлското зголемување на ДДВ и претходно предизвиканиот продажен бум. За јули, продажбата во Јапонија изнесува 391.400 возила, односно околу 3 милиони во периодот од јануари до јули.

Рускиот пазар на автомобили во минатиот месец покажа значително опаѓање. Со 180.800 автомобили, продажбата е за 23 проценти под минатиот јули. Вкупно во периодот од јануари до јули, во Русија се продадоа 1,4 милион возила или десетина проценти помалку од лани. Податоците од продажбата на возила на македонскиот пазар за месец јуни можете да ги погледнете тука.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

160
21 shares, 160 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743