167
21 shares, 167 points

Шведскиот пазар за електрични автомобили во октомври порасна за повеќе од две третини во споредба со истиот месец лани. Дури 1.209 автомобили со електричен и плагин-хибриден погон се продадоа во скандинавската земја само минатиот месец. Од почетокот на годинава, Швеѓаните се подновија со вкупно 10.616 возила со електричен погон.

Швеѓаните се на добар пат да го реализираат планот, до 2020 година целосно да се ослободат од фосилните горива и со тоа да станат прва држава во светот што ќе применува горива исклучиво од одржливи извори. Во минатиот месец, на шведскиот пазар се продадоа 1.209 возила со електричен погон или 67 проценти повеќе отколку во ланскиот октомври. Продажбата од почетокот на годинава бележи 10.616 возила со електричен или плагин-хибриден погон, што е раст од 82 проценти.

Најпродаван модел во октомври е плагин-хибридот Volkswagen Passat GTE со рекордни 474 примероци, пред Mitsubishi Outlander PHEV (182 возила) и електричниот Nissan Leaf со 78 примероци. Од почетокот на годинава, Passat има постигнато 3.359 продажби, плагин-хибридот Outlander PHEV достигна 1.276 примероци, додека третопласираниот Volvo V60 PHEV следи со 981 примерок.

Втор месец на шведскиот пазар се присутни возила со погон на водород. Пет примероци од Hyundai ix35 FCEV се регистрирани во октомври. Во скандинавската земја моментно се возат 13 примероци од водородниот Hyundai и два примерока од Toyota Mirai.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

167
21 shares, 167 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format