156
20 shares, 156 points

Заживувањето на економијата во јужна Европа и акциските попусти придонесоа продажбата на автомобили во февруари да забележи раст од 8 проценти. Пазарот расте веќе шест месеци во континуитет.

Бројот на новорегистрирани возила во земјите од ЕУ и ЕФТА во февруари изнесуваше 894.730 возила, наспроти 831.371 возило во ланскиот февруари. Повеќето поголеми марки забележаа раст, со исклучок на Volkswagen. Францускиот PSA Peugeot Citroen продаде 3,5 проценти повеќе возила во минатиот месец, благодарејќи првенствено на успехот на новиот Peugeot 308. Евтината марка Dacia со растот од 34 проценти придонесе групацијата Renault да постигне плус од 11,5 проценти. Французите профитираа и од кросоверот Captur.

Fiesta и спортскиот теренец Kuga му донесоа на Ford раст од 11 проценти во регионот. Марката со синиот овал најави дека соодветно ќе ја зголеми продукцијата на Fiesta во фабриката во Келн. General Motors се подобри за 12 проценти, со раст од 16 проценти на марките Opel и Vauxhall, и со пад од 5 проценти во продажбата на Chevrolet, кој што ќе замине од европскиот пазар до 2016 година.

Европскиот број 1, Volkswagen, на ниво на групација забележа зголемување во продажбата од 7 проценти, со 21,5% од Skoda, 16% од Seat и 12% од Audi. Единствено матичната марка Volkswagen забележа минус од 0,8 процент. Кај Италијанците има плус од 5,8 проценти, којшто доаѓа главно од продажбата на миниванот 500L. Одлични бројки има и кај Toyota, со +14%, додека растот кај конкурентот Nissan е поскромен и изнесува 3 проценти. Продажбата на Hyundai порасна за 3 проценти, на Kia за дури осум проценти.

Групата од најважните производители ја комплетираат групациите BMW, со +4% (BMW +7%, Mini -10%) и Mercedes, исто така со 4 проценти во плус (Mercedes +5%, Smart-7%). Пазарните аналитичари предвидуваат дека на годишно ниво, производителите на автомобили ќе забележат зголемување од 2 проценти на европскиот пазар.


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

156
20 shares, 156 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3813